sieciowanie

O przeciwdziałaniu dyskryminacji w Norwegii

W dn. 7-12 kwietnia 2024 roku odbyła się wizyta studyjna do Norwegii „Budowanie równości w różnorodnym społeczeństwie. Jak zapobiegać dyskryminacji i na nią reagować”.  W wizycie wzięło udział 14 przedstawicielek i przedstawicieli organizacji z różnych regionów Polski, podejmujących działania w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji.

Celem wizyty było poznanie sytuacji w Norwegii, w tym wyzwań związanych z tematem dyskryminacji, poznanie praktycznych modeli działania i programów skierowanych na przeciwdziałanie jej, wymiana doświadczeń i przyjrzenie się możliwym obszarom współpracy.

Spotkanie z European Wergeland Center

Podczas pięciodniowego programu spotkaliśmy się z szeregiem norweskich organizacji i instytucji, podejmujących działania antydyskryminacyjne. Dzięki spotkaniom w Biurze rzecznika ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji otrzymaliśmy informacje o sytuacji różnych grup podatnych na dyskryminację. Podczas wizyty w gminie Lillestrøm przyglądaliśmy się praktycznym, opartym na dialogu działaniom na rzecz integracji w społeczności lokalnej. O praktycznej działalności edukacyjnej rozmawialiśmy też m.in. w Nobel Peace Center, European Wergeland Center i Fri Oslo og Viken – każda z organizacji opowiedziała nam o swoim warsztatach i materiałach związanych z tematyką równości, demokracji i praw człowieka. Działania na rzecz praw kobiet omówiliśmy razem z Norwegian Women’s Lobby. Odwiedziliśmy też Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies, gdzie m.in. rozmawialiśmy o programie adresowanym do szkół, mającym na celu przeciwdziałanie uprzedzeniom i rasizmowi. Spotkanie w think tanku Minotenk, badającym sytuację mniejszości w Norwegii, pozwoliło nam na podsumowanie wniosków z wizyty i wspólną refleksję łączącą wątki z poprzednich dni.

Spotkanie w Biurze rzecznika ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji

Wizyta była okazją do wspólnych rozmów i zacieśnienia kontaktów pomiędzy polskimi organizacjami z różnych regionów – pojawiły się nowe pomysły i gotowość do współpracy. Mamy nadzieję, że inspiracje i kontakty z wizyty znajdą zastosowanie w działaniach polskich organizacji.