Regionalnie Aktywni. Forum Sieciujące Szkoły Aktywnego Sektora – Lublin

Zapraszamy do udziału w forum sieciującym Regionalnie Aktywni, które odbędzie się w Lublinie w dn. 24-25 maja 2023 r. Forum poświęcone będzie temu, jak skutecznie wzmacniać organizacje pozarządowe i jak szukać skutecznych możliwości działania, m.in. w kontekście zbliżających się wyborów i wobec najważniejszych aktualnie wyzwań. W programie forum przewidziano też praktyczne warsztaty budujące kompetencje osób działających w organizacjach.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Szkoła Aktywnego Sektora, towarzyszącego programowi „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny”. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Fundacja Inicjatyw Menedżerskich.

 

Dla kogo jest to spotkanie?

Spotkanie skierowane jest do osób działających w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych, a także do przedstawicieli instytucji i samorządów, współpracujących z trzecim sektorem. Zapraszamy przede wszystkim uczestników i uczestniczki z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego.

 

O czym będziemy rozmawiać?

Jako sektor o zmianach myślimy długofalowo. W 2023 roku chcemy przyjrzeć się temu, jakie przestrzenie i potrzeby działania przynosi ze sobą rok wyborczy. Jakie stoją przed nami wyzwania, do jakich zmian dążymy i jak wspólnie możemy je osiągnąć? Podejmiemy też temat wzmocnienia sektora pozarządowego, poprzez rozmowę o potrzebach i trudnościach, a także warsztaty służące wzmocnieniu praktycznych umiejętności organizacji. Spotkanie będzie też okazją do wzajemnej inspiracji, nawiązania kontaktów z innymi organizacjami i partnerami z regionu, wymiany pomysłów i dobrych praktyk. 

 

Gdzie i kiedy?

Dwudniowe spotkanie odbędzie się w Lublinie 24 i 25 maja 2023 roku w Hotelu Arche. Osobom spoza Lublina zapewniamy nocleg w pokojach dwuosobowych i zwracamy koszty przejazdu. Ramowy program forum poniżej. Prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy w terminie do 21 maja: https://forms.gle/HJZMPf4HT2baq7d19. Osoby zarejestrowane na spotkanie otrzymają potwierdzenie udziału do 22 maja 2023 roku.

 

Ramowy program Forum

Środa, 24 maja 2023

10.30 – 11.00 Rejestracja 

11.00 – 11.30 Powitanie i otwarcie forum

11.30 – 13.00 Krajobraz roku wyborczego – najważniejsze wyzwania. Jaka jest rola sektora i do czego dążymy? Dyskusja panelowa.

Moderacja: Paweł Prokop, Fundacja Inicjatyw Menedżerskich

Anna Dąbrowska, Stowarzyszenie Homo Faber
Joanna Mieszkowicz, Fundacja Aeris Futuro
Tomasz Sieniow, Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa

13.00 – 14.00 Obiad

14.00 – 16.00 Sektor społeczny na rzecz zmiany. Wymiana doświadczeń. Stoliki tematyczne.

 • Współpraca z samorządami (ile autonomii, partnerstwa, współpracy) – Piotr Choroś, Urząd miasta Lublin
 • Jak wpływać na decyzje organów samorządu? – Krzysztof Jakubowski, Fundacja Wolności
 • Sieciowanie i współpraca w organizacji działań na rzecz osób migranckich i uchodźczych – Igor Horków, Związek Ukraińców w Polsce – Oddział w Przemyślu
 • Jak opowiadać mieszkańcom o potrzebach zmian w polityce energetycznej – na poziomie lokalnym i krajowym? – Joanna Mieszkowicz, Fundacja Aeris Futuro

16.00 – 16.30 Przejście na wizyty tematyczne

16.30 – 18.30 Udział w lokalnych wizytach tematycznych (do wyboru): 

 • Spotkanie w Baobabie: Działania nastawione na wspieranie migrantek/ów i uchodźców/czyń, współpraca NGO z samorządem i organizacjami międzynarodowymi, doświadczenia Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie – Anna Dąbrowska, Stowarzyszenie Homo Faber
 • Europejska Stolica Młodzieży. Klub „Hej!” O współpracy z samorządem w zakresie starań o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży dla Lublina – Andrzej Skórski, Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw, Magdalena Gnyp-Ścigocka, Urząd Miasta Lublin.

18.30 – 19.00 Powrót do hotelu 

19.00 Kolacja w hotelu

 

Czwartek, 25 maja 2023

9.00 – 10.30 Jaka przyszłość NGO: między sektorami, między wartościami, między pokoleniami?

Moderacja: Marta Gontarska

 • Ewa Chromniak, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Kraków
 • Igor Horków, Związek Ukraińców w Polsce – Oddział w Przemyślu
 • Marta Szczodrak, Fundacja Sempre a Frente

10.30 – 11.00 Przerwa

11.00 – 13.00 Sesje warsztatowe (do wyboru)

 • Model turkusowy w organizacji społecznej – mit, utopia, a może niedaleka przyszłość? – Kamil Wrzos, PROJEKTOR: Wolontariat Studencki
 • Przyszłość NGO w zasięgu ręki: czy sztuczna inteligencja i technologie zmienią nasz świat? – Karol Baranowski, Stowarzyszenie LABIB

13.00 – 13.30 Podsumowanie i zakończenie forum

13.30 Obiad

 

Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Fundacja Inicjatyw Menedżerskich.

 

Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

Wydarzenie jest jednym z cyklu forów regionalnych w ramach “Szkoły Aktywnego Sektora”. Jest skierowane przede wszystkim do uczestników i uczestniczek z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego. Jesienią 2023 roku odbędzie się jeszcze forum regionalne w Poznaniu.

Forum odbywa się w ramach projektu “Szkoła Aktywnego Sektora”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG, w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Przewiń do góry