Rusza rejestracja na spotkanie tematyczne o partycypacji

Zapraszamy do udziału w pierwszym spotkaniu tematycznym w ramach Szkoły Aktywnego Sektora – wydarzeniu otwierającym cykl spotkań wokół tematów o znaczeniu szczególnym w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Spotkanie poświęcone będzie partycypacji mieszkanek i mieszkańców w kształtowaniu polityk lokalnych i odbędzie się online w dn. 8-9 grudnia 2021.

To poprzez polityki lokalne odpowiednie organy administracji (np. samorząd gminny i powiatowy) kształtują nasze bezpośrednie otoczenie i wpływają na naszą jakość życia. Polityki lokalne mogą dotyczyć różnych sfer, m.in. kultury, edukacji, pomocy osobom w trudnej sytuacji, bezpieczeństwa, kształtowania przestrzeni, wspierania aktywności społecznej, postępowania ze środowiskiem przyrodniczym czy sportu i rekreacji. Istotne jest, aby w kształtowanie tych polityk w jak największym stopniu byli zaangażowani mieszkańcy i mieszkanki.

Partycypacja mieszkańców i mieszkanek jest jednym z tematów o znaczeniu szczególnym w konkursie grantowym Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (w ramach obszaru 3.: Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym).

Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami działającymi w tym obszarze, a także do rozmów i wymiany wiedzy w gronie aktywistów/aktywistek i ekspertów/ekspertek w tej dziedzinie. Wspólnie będziemy szukać dobrych rozwiązań i przykładów skutecznego angażowania mieszkanek i mieszkańców.

Dla kogo jest to spotkanie?

Spotkanie skierowane jest do wszystkich aktywistów i aktywistek, w tym:

  • osób działających w ramach zarejestrowanych organizacji lub nieformalnych grup aktywistycznych z mniejszych miast i miejscowości;
  • grantobiorców Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny;
  • przedstawicieli i przedstawicielek organizacji zainteresowanych aplikowaniem o środki w ramach ww. Programu;
  • innych osób aktywnych na poziomie lokalnym w obszarze partycypacji.

O czym będziemy rozmawiać?

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak dobrze prowadzić działania partycypacyjne. Zastanowimy się nad związanymi z tym wyzwaniami i poznamy konkretne praktyki oraz przykłady działań różnych organizacji. W ramach wydarzenia zaplanowana jest też sesja sieciująca, która będzie okazją do poznania innych osób i organizacji zajmujących się tematem partycypacji.

Ramowy program spotkania

Środa, 8 grudnia 2021
10.30 – 11.00 Powitanie i otwarcie spotkania
11.00 – 12.30 Poznajmy się. Sesja sieciująca
12.30 – 13.00 Przerwa
13:00 – 15:00 Polaryzacja w partycypacji – jak działać w podziałach?

Czwartek, 9 grudnia 2021
10.00 – 12.00 Like – tak, komentarz – nie. Czy partycypacja online jest możliwa?
12.00 – 12.30 Przerwa
12.30 – 14.30 Kto i dlaczego tak zdecydował? O przykładach angażowania mieszkańców w tworzenie dokumentów strategicznych
14.30 – 14.45 Podsumowanie i zamknięcie

Pobierz szczegółowy program spotkania.

Jak wziąć udział w spotkaniu?

Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom. Aby zarejestrować się na spotkanie, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową dostępną tutaj w terminie do 3 grudnia 2021 roku. W przypadku pytań dotyczących spotkania prosimy o kontakt mailowy pod adresem: katarzyna.krzeminska@fed.org.pl.

Spotkanie jest częścią cyklu spotkań wokół tematów o znaczeniu szczególnym w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Obecnie prowadzimy też rejestrację na spotkanie na temat działań strażniczych, które odbędzie 13-14 grudnia 2021 roku.

Przewiń do góry