Rusza rejestracja na spotkanie tematyczne o działaniach strażniczych

Zapraszamy do udziału w spotkaniu tematycznym w ramach Szkoły Aktywnego Sektora – kolejnym z cyklu spotkań wokół tematów o znaczeniu szczególnym w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Spotkanie poświęcone będzie działaniom strażniczym i odbędzie się online w dn. 13-14 grudnia 2021.

Działania strażnicze to wszelkie działania osób, grup nieformalnych i organizacji na rzecz tego, by instytucje publiczne, politycy, a nawet biznes i media, działały zgodnie z prawem i standardami. Działania strażnicze są też jednym z tematów o znaczeniu szczególnym w konkursie grantowym Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (w ramach obszaru 3 – Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym).

Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń z innymi organizacjami działającymi w tym samym obszarze, a także do rozmów i wymiany wiedzy w gronie aktywistów/aktywistek i ekspertów/ekspertek w danej dziedzinie. Wspólnie szukać będziemy dobrych rozwiązań i przykładów skutecznego prowadzenia działań strażniczych.

Dla kogo jest to spotkanie?

Spotkanie skierowane jest do wszystkich aktywistów i aktywistek, w tym:

  • osób działających w ramach zarejestrowanych organizacji lub nieformalnych grup aktywistycznych z mniejszych miast i miejscowości;
  • grantobiorców Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny;
  • przedstawicieli i przedstawicielek organizacji, zainteresowanych aplikowaniem o środki w ramach ww. Programu;
  • innych osób aktywnych na poziomie lokalnym w obszarze działalności strażniczej.

O czym będziemy rozmawiać?

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak dobrze prowadzić działania strażnicze. Zastanowimy się nad związanymi z tym wyzwaniami i poznamy konkretne praktyki oraz przykłady działań różnych organizacji. W ramach wydarzenia zaplanowana jest też sesja sieciująca, która będzie okazją do poznania innych osób i organizacji zajmujących się działaniami strażniczymi.

Ramowy program spotkania:

Poniedziałek, 13 grudnia 2021
10.30 – 11.00 Powitanie i wprowadzenie do tematu spotkania
11.00 – 12.30 Poznajmy się. Sesja sieciująca
12.30 – 13.00 Przerwa
13.00 – 15.00 Strażnik samotny czy strażnik zorganizowany? Czy warto być organizacją strażniczą?

Wtorek, 14 grudnia 2021
10.00 – 12.00 Jak można współpracować? Lokalni strażnicy a duże organizacje
12.00 – 12.30 Przerwa
12.30 – 14.30 Etyka działalności strażniczej
14.30 – 14.45 Podsumowanie i zamknięcie

Pobierz szczegółowy program spotkania.

Jak wziąć udział w spotkaniu?

Spotkanie odbędzie się online na platformie Zoom. Aby zarejestrować się na spotkanie, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową dostępną tutaj w terminie do 8 grudnia 2021 roku. W przypadku pytań dotyczących spotkania prosimy o kontakt mailowy pod adresem: katarzyna.krzeminska@fed.org.pl.

Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Spotkanie jest częścią cyklu spotkań wokół tematów o znaczeniu szczególnym w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Obecnie prowadzimy też rejestrację na spotkanie na temat partycypacji mieszkanek i mieszkańców w kształtowaniu polityk lokalnych, które odbędzie 8-9 grudnia 2021 roku.

Przewiń do góry